Co to jest bokeh?

Słowo „bokeh” pochodzi z języka japońskiego i oznacza po prostu rozmycie. Robienie zdjęć z wykorzystaniem tego efekty daje nam piękne, bajkowe rezultaty. Często podczas wykonywania fotografii ustawiając ostrość skupiamy się głównie na obiekcie pierwszoplanowym, na którym ustawiamy ostrość, nie zwracając uwagi na tło. A to właśnie wtedy, przy odpowiedniej odległości i ustawieniu ogniskowej obiektywu możemy sprawić aby na naszych zdjęciach powstał piękny bokeh.

IMG_6283_w

Rozmycie powstaje na jasnych obiektach znajdujących się w tle i przybiera ono standardowo kształt otworu przesłony naszego obiektywu. Często niebagatelne znaczenie ma też ilość listków przesłony, szczególnie przy fotografowaniu jasnych, kontrastowych scen. Wtedy na krawędziach listków dochodzi do dyfrakcji, czyli załamania światła, a dzięki temu możemy uzyskać jeszcze bardziej efektowny bokeh. Liczba listków wpływa także na kształt rozmycia na naszym tle, np. przy dwóch listkach bokeh będzie bardziej kwadratowy niż przy sześciu czy ośmiu. Znaczenie w przypadku listków ma też ich kształt – jeśli listki są łukowane to bardziej zaokrąglone są brzegi plamek bokehu.

Często można też spotkać się z pojęciem „dobry” lub „zły” bokeh. To czy bokeh jest zły czy dobry zależy tak naprawdę od tego kto ogląda zdjęcie, jakie są jego odczucia estetyczne i jaka scena jest na fotografii przedstawiona. W ogólnie stosowanej nomenklaturze jednak, używanej też często przez ekspertów, „dobry” bokeh to taki, gdzie to co nieostre na zdjęciu jest plamą o miękko zanikającej jasności. Z kolej „zły” bokeh jest wtedy, kiedy plamki rozmycia zdają się mieć ostre brzegi, odcinające się wyraźnie. Uważamy jednak, jak już wspomnieliśmy, że wszystko jest kwestią poczucia estetyki oglądającego jak i wykonującego zdjęcie. Dobre powinno być to co nam się podoba, a nie to co mówią nam inni. A przecież w fotografowaniu chodzi przede wszystkim o naszą przyjemność i dobrą zabawę, a tej mamy nadzieję, dadzą Wam dużo nasze zestawy.

Kup swój zestaw bokeh i zacznij tworzyć piękne zdjęcia!

img_bombka